top of page
X-Ray Results

DIAGNOSTYKA SŁUCHU

gabinet_edited.png
logo_audiofon_z_haslem-2022.png
Skorzystaj bezpłatnie z porady protetyka słuchu 
Rejestracja:
885-441-861 
gabinet nr 2
Kiedy powinno się zbadać słuch:​
  • Jesteśmy narażeni na częste infekcje górnych dróg oddechowych

  • Przebywamy w hałasie

  • Mamy problemy ze słyszeniem i zrozumieniem mowy, np. ustawiamy głośniej odbiornik tv, prosimy o powtórzenie, znajomi zwracają nam uwagę, że przekręcamy wyrazy

  • Nie słyszymy dzwonka telefonu lub do drzwi

  • Jesteśmy narażeni na długotrwały stres

Jak długo trwa badanie słuchu?

Samo badanie słuchu jest całkowicie bezbolesne i trwa od 15 do 30 minut, w zależności od współpracy z osobą badaną.

Na wstępie, jeszcze przed badaniem, protetyk słuchu przeprowadza krótką rozmowę, aby dowiedzieć się, z jakimi problemami w słyszeniu mierzy się Pacjent i w jakich sytuacjach odczuwa dyskomfort w słyszeniu. Specjalista następnie wykonuje badanie audiometryczne, określające stopień słyszenia tonów prostych. Jeśli jest taka konieczność i techniczna możliwość, protetyk wykonuje dodatkowe badania:

  • Audiometrię mowy, dzięki której sprawdza poziom rozumienia mowy

  • Audiometrię impedancyjną, tzw. tympanometrię, aby sprawdzić, czy błona bębenkowa prawidłowo się wychyla i czy funkcje ucha środkowego są zachowane

  • Badanie w wolnym polu, dzięki któremu można (w przypadku niedosłuchu) pokazać, jaki efekt osiągany jest przez Pacjenta w przymierzonych aparatach słuchowych.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

O ile niedosłuch przewodzeniowy pojawiający się podczas infekcji lub tymczasowej niedrożności trąbek słuchowych da się leczyć, to jeśli dojdzie do uszkodzenia ucha wewnętrznego - wtedy mamy do czynienia z niedosłuchem stałym (odbiorczym), którego leczenie nie przyniesie żadnego efektu. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wdrożyć rehabilitację słuchu za pomocą aparatów słuchowych.

Aparaty nie wyleczą ubytku słuchu, ale skompensują go i przywrócą komfort słyszenia i rozumienia mowy w sytuacjach, w których do tej pory go brakowało. Pamiętaj też, że zdrowe funkcjonowanie Twojego słuchu, to zdrowe funkcjonowanie Twojego mózgu, bo to tam następuje rozpoznanie dźwięków i nadanie im znaczenia.

Uszy to ważne drzwi do świata dźwięków, jednak to mózg odpowiedzialny jest za słyszenie. Najnowsze badania wykazują, że brak rehabilitacji słuchu może prowadzić do depresji, a nawet do rozwoju demencji.

Dbajmy zatem o siebie i SYSTEMATYCZNIE BADAJMY SŁUCH!

bottom of page